Hos Vår Gård Konferens, Hotell och Restaurang i Saltsjöbaden har Cafitesse gjort skillnad i fem år. Här är konferenserna fullbokade året runt, och då behövs en kaffelösning som kan leverera stora volymer snabbt och smidigt – utan att tumma på kvaliteten. Resultatet är gott kaffe, nöjd personal och bättre lönsamhet
Vi har pratat med Liam Ginnane, Food & Beverage Manager på Vår Gård. När de bestämde sig för att byta kaffelösning stod valet mellan flera alternativ. Det var dock Cafitesse som stack ut – både ur ett hållbarhets- och lönsamhetsperspektiv.
Tidigare kaffelösning innebar mycket svinn. Bryggt kaffe och sump fick ofta kastas, vilket både kostade pengar och tog tid. Dessutom var underhåll och hantering mer tidskrävande för personalen.
Med Cafitesse fick Vår Gård en lösning som kombinerar hög kvalitet med enkelhet. “Vi valde Cafitesse för att slippa svinnet och få bättre kontroll på kostnaderna. Bruttovinsten är högre och det är enkelt att fylla på kaffe vid behov,” berättar Liam.
Kaffet håller en hög kvalitet och både medarbetare och gäster tycker att smaken är bra. Personalen var till en början tveksam, men i dag råder en annan stämning – “alla älskar hur praktiskt det är.” Även skötseln är enkel, rengöring tar bara några minuter och när det är dags att fylla på kaffe så säger maskinen till. Bytet går snabbt och smidigt.
Systemet är driftsäkert och de få tekniska problem som uppstått har kunnat lösas direkt över telefon, med snabb tillgång till tekniker vid behov. Samtidigt har Cafitesse bidragit till tydliga ekonomiska fördelar. Mindre svinn, högre bruttovinst och en mer personaleffektiv vardag gör systemet både smart och hållbart.
Cafitesse har alltså gjort vardagen enklare, mer hållbar och mer lönsam för Vår Gård. “Vi rekommenderar Cafitesse till liknande verksamheter. Det är ett smidigt system som alltid levererar bra bryggkaffe.”